Sutty o Praktyce.

^  <  >

 

Sutta o płonięciu.

Adittam Sutta, SN IV 19-20.

 

Oto co usłyszałem:

Kiedy Błogosławiony przebywał w Gaya wraz z tysiącem mnichów, zwrócił się do nich następującymi słowami:

 

"Mnisi, wszystko płonie. Czym jest to wszystko co płonie?

Oko, ucho, nos, język, ciało i umysł płoną! Formy, dźwięki, zapachy, smaki, wrażenia cielesne i stany umysłowe też płoną! Jakiekolwiek świadomości widzenia, słyszenia, powonienia, smaku, ciała i umysłu też płoną! Jakiekolwiek zetknięcia oka, ucha, nosa, języka, ciała i umysłu też płoną! Jakiekolwiek uczucia powstałe wskutek kontaktu oka, ucha, nosa, języka, ciała i umysłu, czy to przyjemne, nieprzyjemne czy neutralne, one także płoną! Jak płoną? Mówię wam: spalają się ogniem pożądania, nienawiści i zagubienia, narodzin, starzenia, śmierci, smutku, żalu, bólu, niezadowolenia i desperacji.

 

Widzącego to, mnisi, właściwie poinstruowanego ucznia szlachetnych napawa wstrętem oko, ucho, nos, język, ciało i umysł. Napawają go wstrętem formy, dźwięki, zapachy, smaki, wrażenia cielesne i stany umysłowe. Napawają go wstrętem jakiekolwiek świadomości widzenia, słyszenia, powonienia, smaku, ciała i umysłu. Napawają go wstrętem jakiekolwiek zetknięcia oka, ucha, nosa, języka, ciała i umysłu, i jakiekolwiek odczucia, czy to przyjemne, nieprzyjemne czy neutralne, powstałe wskutek kontaktu oka, ucha, nosa, języka, ciała i umysłu. Również, napawają go niepokojem, wstrętem, obrzydzeniem, odrazą i przerażeniem!

 

Rozumiejąc to, inteligentny uczeń wypełnia się wstrętem do tego wszystkiego. Będąc pełnym wstrętu, pozbywa się złudzeń. Wyzbycie się złudzeń rozluźnia umysł. Wyswobodzony umysł jest nieporuszony. Będąc całkowicie niewzruszonym - przebudza się w tym właśnie momencie, natychmiast pojmując: ten umysł jest wyzwolony na zawsze! Zradzanie dobiegło kresu, szlachetne życie wypełniło się, stało się to co miało się stać, nie ma już nic ponad to."

 

To rzekł Błogosławiony. Usatysfakcjonowani, mnisi rozkoszowali się słowami Błogosławionego. Kiedy wyjaśnianie miało miejsce, umysły tysiąca mnichów zostały w pełni uwolnione poprzez brak zapału.

 v.1.00 © 2012 Tipitaka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone. Wyłącznie do bezpłatnego rozpowszechniania.